Generácia Nula

   Každý deň sa začína od nuly. Hneď po odbití polnoci sekundová ručička zároveň odštartuje krok do nových zážitkov, rozchodov aj lások, sklamaní aj úspechov, stúpaní aj pádov. A spolu s minútami sa tá štartovacia nula v nás dennodenne rozrastá každým zatlkotaním srdca. Nula je večnosť.

21. júla 2011 sa na banskobystrickom slnečnom námestí pri fontáne konalo poetické podujatie Ars Poetica Neosoliensis v sprievode hudby a výtvarného umenia z Ateliéruu 3G – výtvarníkov troch generácií. Vystúpili viacerí autori, aby prítomným darovali kúsok seba v podobe vlastnej tvorby. Mali len jeden cieľ – čo i len na malú chvíľu ľudí zastaviť a vytrhnúť z uponáhľanej doby. Hľadisko počúvalo, vnímalo, prežívalo vyslané slová a umelcom ďakovalo potleskom. Aj náhodní okoloidúci sa so záujmom pristavovali a viac či menej ponárali do odzneného. Umelcom sa tak trocha podarilo zastaviť čas.

V závere tohto stretnutia vystúpili dvaja mladí autori, Peter Papšo a Marcel Páleš, ktorých už miestni poznali. Svojim vystúpením zahájili „pôrod“ čohosi nevšedného. Narodila sa Generácia Nula. Jej prvými slovami bol text spoločnej básne týchto dvoch tvorcov. Básne Nula.

Spomenutý dátum vzniku G0 volili cielene. V tento deň sa totiž roku 1899 narodil Ernest Hemingway, hovorca stratenej generácie. Literárna veľryba sa kedysi prebíjala začiatkami a na slovo kritik bola háklivá. Papa Hemingway sa však rozhodol ich ignorovať a písať pre bežného pešiaka z ulice, písať srdcom. Azda aj vďaka tomu sa zapísal do duše mnohým ľuďom a oslovuje čitateľov bez rozdielu postavenia či veku dodnes. Podobná dravosť, láska k slovu a najmä láska k ľuďom, ženie aj Generáciu Nula. Záleží im na čitateľovi – na jeho úsmeve.

Okrem Hemingwaya je 21. júl tiež dňom narodenia jednej z najväčších osobností moderných slovenských dejín. Milan Rastislav Štefánik je vzorom špecifickým svojou priebojnosťou. Jeho krédo „Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem!“ podčiarkuje snahu Generácie Nula.

Je tu, aby ľuďom pripomínala, že život je vzácny, že nezáleží na tom, čo povedia iní, že nezáleží na chybách a nedokonalosti, že nezáleží na mnohom inom. Každý deň začína od nuly, od novej šance, od nového života. Každý večer zaspávame, aby sme sa ráno „znovunarodili“ pre zážitky nového dňa. Generácia Nula klope na ľudské vnútro. Je len na vás, či ju do toho svojho necháte vstúpiť.

Generáciu Nula tvoria v súčasnosti:

Peter Papšo – básnik a textár, vysokoškolský pedagóg, aktuálne zamestnanec Ministerstva školstva

Marcel Páleš – básnik a prozaik, rozhlasový dramaturg a redaktor-moderátor

Pavol Korba – básnik a kapucínsky mních

Ľudovít Majer – aforista, epigramatik, dôchodca

Janka Olejová – poetka a lekárka

Marcel Perecár – básnik a stredoškolský učiteľ

Michal Várošík – prozaik a scenárista-režisér dokumentárnych filmov z RTVS

Miroslava Košťálová – poetka, pracuje v Divadelnom ústave

Lucia Vlčeková – prozaička a študentka

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *