Marcel Páleš

Marcel Páleš

Člen Spolku slovenských spisovateľov. Vyštudovaný učiteľ slovenského jazyka a etickej výchovy. V súčasnosti dramaturg Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS), Rádio Regina Stred. Predtým redaktor webového spravodajstva Bystrica 24 a metodik Verejnej knižnice Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici.¤¤¤ Okrem mnohého iného ho zaujímajú diskusie o zmysle života, rád presahuje hranice priemernosti, miluje čítanie kníh a tiež čítanie ľudí. Keďže rád nachádza neobyčajné v obyčajnom, nájdete ho často strateného v pozorovaní kolobehu života. Soľou jeho života je umenie, korením priatelia a najsilnejšou prísadou je nad všetko vyvýšená láska. Spomedzi priateľov si najviac váži Boha, preto ho stretnete aj v božích chrámoch, kde vyhľadáva pokoj v duši. ¤ ¤ ¤ Jeho tvorba sa sústreďuje nielen na prozaické a poetické žánre, ale veľkou časťou sa angažuje aj v úvahových či esejistických článkoch, cez ktoré sa najčastejšie dotýka problematiky zmyslu života. Rád čitateľa nabáda pozastaviť sa a zamyslieť nad maličkosťami a mnohým prehliadaným.

¤ ¤ ¤ Debutoval dobrodružným románom KEĎ SLNKO NEZAPADÁ (ilustroval Jaroslav Slabej). V roku 2011 zostavil s Petrom Papšom zbierku básní s názvom NULA (spoluautori: Peter Papšo, Pavel Hirax Baričák, Stanislav Háber, Miroslav Kapusta, Pavol Korba a Michal Ďuga, ilustroval Jaroslav Slabej). V roku 2011 založili s básnikom a textárom Petrom Papšom literárne zoskupenie GENERÁCIA NULA. Dnes do Nuly patrí šesť rozmanitých autorov. Pravidelne prinášajú rôzne kultúrne podujatia, predovšetkým autentické čítanie poézie v sprievode živej hudby – VEČER NULA. V roku 2013 sa „narodila“ jeho prvá samostatná básnická zbierka VEĽKÝ TRESK A MALÁ TRESKA. Rok 2014 prináša v jeho tvorbe knižnú publikáciu MALÝ PRÍBEH VEĽKEJ NÁDEJE. V tomto prozaickom dielku úvahovo-esejistického charakteru sa autor inšpiroval skutočným príbehom mladej ženy, ktorá sa pri vstupe do dospelosti musela popasovať so zákernou zhubnou chorobou. V roku 2016 s kolegom z RTVS Michalom Várošíkom vydali zbierku poviedok ROVNO V TRÁVE, ktorú ilustroval človek odsúdený. Knihou sa rozhodli pomôcť rodine ťažko chorého Lukáša, ktorý dlhé roky leží v hlbokej kóme. ¤ ¤ ¤

Aktuálny prierez jeho tvorby nájdete aj na facebooku v prezentačnom profile Marcelíno Páleš. Pozrite si aj rôzne video-spracovania rozmanitých tém, osobností či konkrétnych ukážok nielen jeho tvorby, a to na YouTube pod profilom: marcelinopales. ¤ ¤ ¤ Moderoval a tvoril reláciu SLOVO NA ZAHRYZNUTIE v rádiu Slobodný vysielač, kam pozýval zaujímavých hostí. Je hlavným organizátorom a autorom myšlienky literárneho festivalu SLOVOMfest.
555651_3357868836417_541268336_n

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *