Pavol Korba

Pavol Korba

Narodil sa 13. mája 1971 v Bardejove.  Pracoval v obuvníckom závode a v roku 1997 vstúpil do Rádu menších bratov kapucínov. V roku 2004 zložil doživotné rehoľné sľuby. Momentálne žije v Kláštore kapucínov v Ponikách. Už v pätnástich rokoch napísal svoj prvý text – country pieseň. Prvú básnickú zbierku „Tanec o dušu“  vydal v roku 2009. O rok neskôr vydal ďalšiu zbierku básní „Medonosná sestra“. Tretiu zbierku „Mrazivý karneval“ vydal v roku 2011. V tomto istom roku vyšla aj zbierka básní viacerých autorov s názvom Nula, kde Pavol Korba publikoval 19 básní. V máji 2013 vyšla zatiaľ posledná zbierka básní s názvom Výber. Pavol Korba je členom literárneho zoskupenia básnikov Generácia Nula, ktoré pôsobí v Banskej Bystrici. Vystupujú na rôznych kultúrnych podujatiach po celom Slovensku.

„Pavol Korba vo veršoch svojou hravou poetikou, hlavnou myšlienkou či básnickým jazykom, blízkym viacerým generáciám čitateľov, dokazuje, že hoci má srdce u Boha, nohami stojí pevne na zemi, reflektujúc každodenné vnútorné bytostné i spoločenské dianie v ľudskej sfére.“ (Ján Gállik)

Zúčastnil sa viacerých literárnych súťaží, v ktorých získal ocenenia: O cenu slovenského učeného tovarišstva /SUT/ – cena riaditeľa Spolku sv. Vojtecha, Laureát súťaže SUT a 1.miesto v kategórii poézia v roku 2010 a 2011. V súťaži Jurinova jeseň v roku 2012 získal hlavnú cenu Pavla Hrtusa Jurinu a čestné uznanie za prózu. Tretie miesto získal v súťaži „Tak píšem ja“ a v súťaži „Literárny Zvolen“.

_DSC9077

Pozrite si výborný videodokument o tomto básnikovi: Pavol Korba

…a tiež videospracovanie divadla na motívy poézie Pavla Korbu: Mrazivý karneval

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *