9
jún

Roman Buhovecký

   Posted by: admin   in Roman Buhovecký

Roman Buhovecký

Je akousi externou súčasťou Generácie Nula, keďže nie je literárnym autorom, ale ako hudobný interpret často spolupracuje s Nulákmi, sprevádza ich na rôznych podujatiach a na ich texty skladá hudbu. Vzniknuté pesničky bývajú potom sympatickým spestrením podujatí niektorého či viacerých členov Generácie Nula.

Roman Buhovecký sa narodil v Banskej Bystrici 2.  augusta 1975 a tam navštevoval aj základnú aj strednú školu. Už v detstve sa formoval jeho umelecký rozmer,  rodičia ho zoznamovali so svetom umenia, brávali ho do galérie, divadla a na koncerty vážnej hudby. Jeho umelecké zameranie je všestranné, absolvoval šesť rokov ĽŠU, výtvarný odbor a jeho výtvarné práce boli ocenené na okresných a krajských súťažiach.

Zúčastňoval sa literárnych a recitačných súťaží Hviezdoslavov Kubín a Puškinov pamätník, kde reprezentoval školu v prednese básní. V puberte začal spievať a hrať na gitare a skladať prvé piesne. Skúsenosť s recitovaním a písaním básní sa mu zišla pri písaní piesňových textov. Prvé piesne boli o láske a o hľadaní vlastnej identity. V roku 1998 založil kapelu Rockturno, s ktorou koncertovali po kluboch a ktorá sa rozpadla v roku 2001. Neskôr sa dozvedel o klube bystrických básnikov Litera 2 a začal zhudobňovať aj básne už skúsených básnikov ako napríklad Peter Papšo alebo Marcel Perecár.

Roman Buhovecký sa snaží byť autentický nielen vo svojej hudobnej tvorbe, ale aj v každodennom prežívaní. Usiluje sa o poctivý prístup k životu bez skratiek a tak neraz zažíva hĺbku i šírku, pády aj zlyhania. To všetko pretavuje do svojich piesní, ktorými chce sprostredkovať svoje zážitky a prinášať ľuďom radosť a nádej. Hoci je viac-menej hĺbavý a filozofický typ, má rad humor a rád si spraví žart aj sám zo seba. Je vášnivý čitateľ a večný hľadač zmyslu života. Má rád ticho, pokoj a prírodu, ale zároveň je spoločensky aktívny. A ako sám o sebe hovorí: je hanblivý exhibicionista.  Je otcom dvoch detí. Tento rok vychádza jeho debutový album Svitanie, na ktorom sú texty nielen Nulákov, ale aj ďalších básnikov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

This entry was posted on sobota, jún 9th, 2018 at 13:55 and is filed under Roman Buhovecký. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a reply

Name (*)
Mail (will not be published) (*)
URI
Comment